niedziela, 22 grudnia 2013

Świąteczne migdały prażone w cukrze i cynamonie

Kilka lat temu, na jednym z poznańskich jarmarków miałam okazje spróbować jak one smakują. W ustach mieszały mi się właściwie tylko trzy smaki: migdału, cukru i cynamonu. Nie może to być więc nic trudnego do zrobienia, więc do dzieła :)

Składniki: 
- migdały niełuskane- 200-300g
- cukier - ok 1,5szklanki
- pół szklanki wody
- 1-2 łyżeczki cynamonu - zależy kto jaką intensywność tej przyprawy lubi. Myslę, że można by też dodac przypraw piernikowych i uzyskać w ten sposób jeszcze bardziej świąteczną przegryzkę. 

Patelnię (raczej większą,  można też robić w woku) stawiamy na średnim gazie, wlewamy wodę i cukier- powinna się zrobić od razu gęsta papka, jeśli nie, dosypujemy troche cukru, oraz cynamon. Całość mieszamy i podgrzewamy 2-3 minutki. Wsypujemy na patelnię umyte wcześniej migdały i zaczynamy kilkunastominutowy proces mieszania wszystkiego razem drewnianą łopatką. Sami zauważycie jak szybko masa cukrowa gęstnieje (woda odparowuje), staje się konsystencji syropu. Cały czas dokladnie mieszamy migdaly. W pewnym momencie, dosłownie z sekundy na sekunde nasz cukrowy syrop zaczyna krystalizowac i cała masa migdałów robi się biaława i sypka -w tym momencie zdejmujemy z ognia i jeszcze chwilkę mieszamy ze sobą migdały. Gdy migdały się trochę przestudzą, wrzucamy całość do sitka z grubymi oczkami i potrząsamy kilkakrotnie nad czystym garnkiem az nadmiar nieprzylepionego do migdałów cukry opadnie (cukier cynamonowy- nie wyrzucamy go, mozemy posypac nim kawe, desery lub zuzyc do innych wypieków). Wystudzone migdały przechowujemy w szczelnym pudelku- nie stracą wtedy na swojej chrupkości ani na cynamonowym aromacie. 
Od dzisiaj więc, nie kupujemy ich tylko robimy je sami :) To zajęcie na nie więcej jak 15-20 minut.
Mozemy w taki sam sposob skarmelizowc inne orzechy. 



 Zaczyna się moment krystalizacji cukru




Pierniczki

Pierniczki 

Kilka dni temu moja koleżanka Ania wstawila w internecie zdjęcie z swoich pierniczków i postanowiłam, ze i ja w tym roku je upieke. Cel na sobote: moje wlasne, pierwsze pierniczki na prawdziwym miodzie gryczanym :) 
Źródło przepisu: http://www.mojewypieki.com/
Przepis sprawdzony, pierniczki przepyszne, gorąco polecam, jeszcze zdążycie je upiec przed świętami!

Składniki na 100 lub wiecej sztuk (zależnie od wielkości foremek- moje byly raczej małe typowe ciasteczkowe):
- 55dag mąki pszennej + odrobina do podsypywania podczas wałkowania ciasta
- 30dag miodu gryczanego lub innego 
- 10 dag cukru pudru
- 12 dag masła
- 1 jajko
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej- ja dałam proszku do pieczenia zamiennie
- przyprawa do piernika- ok 60g- dałam 50g
- kakao bez cukru- dałam 2 łyżeczki

Miód podgrzać (jeśli jest skrystalizowany, jeśli płynny to nie trzeba) i wymieszac z roztopionym masłem oraz pozostałymi składnikami, wyrobić ciasto aż będzie jednolite. Ciasto mozna podzielic na kilka mniejszych czesci, zamknąc w worku by nie schło. Brać po kawałku ciasta, wałkowac i podsypywaćniewielką ilością mąki jeśli zajdzie potrzeba. Jeśli bedziemy trzymać się dokładnych proporcji z przepisu, ciasta praktycznie nie trzeba podsypywać mąką. U mnie się troszkę przyklejalo (pod koniec) do drewnianego wałka- rozglądnę się zatem za wałkiem silikonowym na przyszłość. 
Jeśli chcemy miec pierniczki na choinke, przed upieczeniem wycinamy np słomką otworki w pierniczkach. 
Pierniczki ukladamy na papierze do pieczenia w niewielkich odstepach (praktycznie wogole nie rosną) i pieczemy w temperaturze 180stC z termoobiegiem przez dokladnie 7 minut (pieczone wg autorki przez 8-10minut zaczęły mi się zbytnio zarumieniać i lekko przypalać).
W celu szybszego wystudzenia pierniczkow i zarazem zwolnienia blachy, polecam zsunąc papier do pieczenia razem z pierniczkami na kafelki podłogowe -zimne szybko ostudzą nasz wypiek :)
Pierniczki po upieczeniu są twarde, ale spokojnie, zębów na nich nie połamiemy. Myslę ze szybko zmiękna jeśli bedziemy je przechowywac w szczelnie zamkniętym pojemniku i gdy wsadzimy do niego 2-3 kawałki jabłka- pierniki powinny wtedy wchłonąc wilgoć z owocu i zrobić się bardziej miękkie. 
Pierniki mozemy zostawic "gołe" lub udekorowaje lukrem wyrabiając cukier puder z niewielką ilościa wody odpowiednio na rzadki lub gęsty lukier i od razu posypując odpowiednimi posypkami. Swoje pierniki ozdobilam lukrem malinowym używając wczesniej zrobionego soku malinowego, zmieszanego z cukrem pudrem, oraz gotowymi posypkami (ech, zapomnialam o wiórkach kokosowych które specjalnie do zdobienia kupiłam).

Poniżej moje piernikowe cuda :)


Chyba maksymalne wykorzystanie rozwalkowanego ciasta :))


 Przypalone miśki