niedziela, 17 marca 2013

Pasztet z cieciorki

Wspaniala alternatywa dla wegetarian, a takze osob, ktore chca zastapic mieso produktem rownie smacznym, pozywnym i wysokobialkowym. Pierwszy raz jadlam pasztet z cieciorki w Gołubiu na Kaszubach. Kupilam go w ostatnim dniu pobytu na wczasach, kupilam 2 nieduze foremki (0,5kg każda) .... jedna do domu nie dojechala..... :D Postanowilam wyszukac w internecie odpowiedni przepis i zrobic taki pyszny pasztet sama. Kolega, wegetarianin podrzucił mi poniższy przepis, żródło: http://slodkieslone.pl/pasztet-z-cieciorki-pani-doroty/ . Polecam wyszukac w hipermarketach gotowe zaprawione słoiki z soja, cieciorka- jest juz ugotowana i gotowa do zmielenia. Mozna tez sie pobawic w to samemu, namaczac 12 godzin, gotowac pozniej do miekkości- jak dla mnie za duzo roboty.

Składniki:
- opakowanie ugotowanej cieciorki- 400g po odcedzeniu (ja dalam nawet 800g na moja foremke keksówkę)
- 0,5kg pieczarek
- 2 cebule
- 4-5 jajek 
- kilka suszonych pomidorow z zalewy oliwnej (uwielbiam ich niesamowicie aromatyczny smak)
- sol, pieprz, 1/2 lyzeczki kurkumy, przyprawa typu wegeta bez konserwantow i wzmacniaczy smaku, zabek czosnku, gałka muszkatulowa (nie dalam), suszona lub świeża pietruszka drobno posiekana
- 4 lyzki oliwy z oliwek
- bulka tarta lub kasza manna
- maly przecier pomidorowy

Cieciorkę odsączamy z zalewy. Pieczarki kroimy w plasterki, siekamy cebule i smazymy na odrobinie oleju ok 10-15 minut. Ostudzone dodajemy do cieciorki, calosc rozdrabnianiu blenderem/ mielimy. Dodajemy przyprawy do smaku, oliwe z oliwek, przecier pomidorowy. Probujemy- masa powinna byc mocno doprawiona, nawet troche za mocno, po dodaniu jajek i tartej bulki smak sie nieco rozejdzie. Dodajemy jajka, miksujemy i dodajemy tyle tartej bulki/kaszy manny by calosc stala sie dosc gęstą masą, ktora po uformowaniu nie zmienia ksztaltu. Gotową masę przekladamy do formy na keksa wysmarowanej oliwa i wysypanej tarta bułką i pieczemy w prodizu do lekkiego zbrązowienia wierzchu a w piekarniuku w temperaturze 180 st przez 45-60 minut. Przed pieczeniem warto zrobic widelcem ciekawy wzorek wierzchu i posypac kolorowym pieprzem. Pasztet mozna jesz na cieplo po przestudzeniu i na zimno, sam lub np na chlebie krojąc niezbyt grube jego plasterki. Smacznego!